A Kaposvári Egyetem Állattudományi Karán évtizedek óta folyik a nyúltenyésztés oktatása és kutatása. Nappalis és levelezős hallgatóink fél éves tárgy keretében tanulják a házinyúllal kapcsolatos ismereteket, emellett számosan készítenek e témában diplomamunkát és vesznek részt TDK konferencián. A nyúltenyésztés különböző ágában dolgzók közül többen Kaposváron szerezték diplomájukat. Részben a gyakorlati oktatást és a kutatást szolgálja a kísérleti nyúltelep, ahol nemrég adtunk át egy PHARE támogatással épült bemutató nyúlistállót. Tevékenységünkben első helyen a Pannon Fehér fajta nemesítését kell megemlíteni. 1995-ben kapott állami elismerést. A legutóbbi, 2002-ben végzett, OMMI teljesítményvizsgálat szerint négy hibriddel és egy fajtatiszta állománnyal összehasonlítva a Pannon fehér nyulaknak volt a második legjobb súlygyarapodásuk (45,7 g/nap), a legnagyobb testsúlyuk 10 hetes korban (2,59 kg), valamint fej nélkül számolva a legjobb vágási kitermelésük (53,8%). A gerinc (0,42 kg) és a hátulsó rész súlya (0,53 kg) szintén ennél a fajtánál alakult a legkedvezőbben.

A Pannon fehér nyulat jó termelési tulajdonságai miatt a termelők kedvelik. Az igényt önmagában az egyetem nem is tudná kielégíteni. Azért, hogy minél többen viszonylag könnyen hozzájussanak a tenyésznyulakhoz az országban több szaporító telepet hoztunk létre:
A fajta a legtöbb tulajdonságban jó, illetve kimagasló. Kiemelésre kívánkozik hústermelése, amit a CT-re alapozott szelekció alapoz meg. A Pannon fehér nyúl fajtatisztán és keresztezve is hasznosítható. Különösen jó a vágási kitermelés, ha hibrid szülőpár anyanyulat Pannon fehér bakkal termékenyítenek. A Pannon fehér nyúl tartásának nincsenek speciális feltételei. Az általában kapható tenyész- és hizlaló ketrecek megfelelnek számára. Az anyáknak napi 16 órás megvilágítás ajánlott. Lehetőleg el kell kerülni; hogy az istálló hőmérséklete télen 15oC alá süllyedjen és nyáron 25oC fölé emelkedjen. Jó termelés érhető el a nagy takarmánygyártók által forgalmazott "intenzív" tenyész- és hízlaló táppal. Fialás után 10 nappal mesterségesen termékenyítjük őket. 4-5 hetes korban leválaszthatók és a hízónyulak 10-11 hetesen értékesíthetők.
A nyúltelepen a Pannon fehér fajta nemesítése mellett folyamatosan végzünk kísérleteket.
Főbb területek a szaporítás és nevelés, viselkedés és állati jólét, vágóérték és húsminőség, takarmányozás és emésztésélettan. A kísérletekben meghatározó szerepe a doktoranduszoknak. Eddig nyolcan szereztek PhD fokozatot és jelenleg öten dolgoznak nyúltenyésztési témában. Az eredményeket hazai és nemzetközi kongresszusokon, külföldi és hazai tudományos lapokban publikáljuk. 17 éves múltja van a Nyúltenyésztési Tudományos Napoknak. A négyévente megrendezett világkongresszuson  a Kaposvári Egyetemről érkezik az egyik legtöbb előadás. A kutatáshoz szükséges pénzt általában pályázatokon nyerjük el. Több jelentős hazai és nemzetközi programban is részt veszünk, koordinátorként, illetve együttműködőként. Esetenként megbízás keretében is végzünk vizsgálatokat. Ez általában új termékek és módszerek kipróbálásakor kerül szóba. Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy kutatási eredményeinket és a külföldi kísérletek tapasztalatait a nyúltenyésztők minél szélesebb köre megismerje. Az egyetemi jegyzet és a tankönyv mellett szakkönyveket írunk, a tudományos közlemények mellett számos ismeretterjesztő formában írt cikkünk jelenik meg.
Az internetezők a www.atk.u-kaposvar.hu cím alatt, a Kisállattenyésztési Tanszéknél
(www.atk.u-kaposvar.hu/szeregys/kisallat/kisallat.html) is találhatnak információt a nyúltenyésztési tevékenységünkről.

Kaposvári egyetem tudományi kara.

Kaposvári egyetem tudományi kara.